Warning

Below is a list of Honor Band entries and results received as of 2/19/2017 at 7:35:59 PM. Results are available after the region/area hearings are complete and the information has been sent to TMEA.

Entry list by classification.

For full Honor Band rules, click here.

To view and edit your entry, click here. To start a new entry, click here.

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - A
Area A Hearing:
Region 6
Region 6 Hearing: Sunday, June 4, 2017, Permian High School
Class 5A
Cooper High School Wind Symphony, Cooper HS, Abilene ISD ISD
Clay Johnson, Director

Region 16
Region 16 Hearing:
Class 2C
Honors Band, Hutchinson MS, Lubbock ISD ISD
Jason Crump, Director

Region 22
Region 22 Hearing:
Class 3C
Wind Ensemble, Valley View MS, Ysleta ISD
Leopoldo Castorena, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - B
Area B Hearing:
Region 5
Region 5 Hearing: Saturday, June 3, 2017, Lamar High School
Class 5A
Wind Symphony, Southwest HS, Fort Worth ISD ISD
Jeff DeMaagd, Director

Region 24
Region 24 Hearing: Tuesday, June 6, 2017, Reedy High School
Class 5A
Wind Symphony, Centennial HS, Frisco ISD ISD
Andy Rein, Director

Wind Ensemble, Independence HS, Frisco ISD ISD
Chris Cansler, Director

Lone Star High School Wind Symphony, Lone Star HS, Frisco ISD ISD
Timothy Golden, Director

Wind Ensemble, Prosper HS, Prosper ISD ISD
John Alstrin, Director

Wind Symphony, Wakeland HS, Frisco ISD ISD
Tanner Smith, Director

Class 3C
Wind Symphony, Reynolds MS, Prosper ISD ISD
Laura Bell, Director

Wind Symphony, Reynolds MS, Prosper ISD ISD
Laura Bell, Director

Wind Ensemble, Rice MS, Plano ISD ISD
Jason Tucker, Director

Class 2C
Clark Symphonic Band, Clark MS, Frisco ISD
Benjamin Katz, Director

Wind Ensemble, Maus MS, Frisco ISD
Katherine Lewis, Director

Region 30
Region 30 Hearing:
Class 5A
Granbury High School Wind Ensemble, Granbury HS, Granbury ISD
Mark Eastin, Director

Class 3C
Wind Ensemble, Keller MS, Keller ISD ISD
Jedidiah Maus, Director

Class 2C
Acton Middle School Honors Band, Acton MS, Granbury ISD ISD
John Morgan, Director

Honors Band, Kennedale JH, Kennedale ISD
Benjamin Brown, Director

Region 31
Region 31 Hearing: Wednesday, June 7, 2017, Richland High School
Class 3C
Honor Winds, Coppell MS West, Coppell ISD ISD
Greg McCutcheon, Director

Class 2C
Honor Winds, Coppell MS East, Coppell ISD ISD
Rusty Gray, Director

Wind Ensemble, Dawson MS, Carroll ISD ISD
Rebecca Click, Director

Honor Band, North Oaks MS, Birdville ISD ISD
Tony Smith, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - C
Area C Hearing:
Region 2
Region 2 Hearing: Friday, June 9, 2017, Byron Nelson High School
Class 3C
Symphonic Band, Harpool MS, Denton ISD ISD
Bryan Stone, Director

Class 2C
Honors Band, Arbor Creek MS, Lewisville ISD
Rylon Guidry, Director

Red Band, Argyle MS, Argyle ISD
Evan Fletcher, Director

Honor Winds, Creek Valley MS, Lewisville ISD ISD
Kim Cooley, Director

Crownover Band, Crownover MS, Denton ISD ISD
Christin Bunch, Director

Honors Band, Killian MS, Lewisville ISD
Rob Chilton, Director

Wilson MS Wind Ensemble, Truett Wilson MS, Northwest ISD ISD
Ray Hilley, Director

Region 3
Region 3 Hearing: Tuesday, June 6, 2017, North Mesquite HS
Class 5A
Honors Band, Poteet HS, Mesquite ISD ISD
Cody Newman, Director

Class 3C
Kimbrough MS Advanced Band, Kimbrough MS, Mesquite ISD ISD
Chris Brown, Director

Class 2C
Sunnyvale Blue Band, Sunnyvale MS, Sunnyvale ISD ISD
Jana Crosslin, Director

Region 4
Region 4 Hearing: Tuesday, June 6, 2017, Lindale HS
Class 2C
Liberty-Eylau Middle School Band, Liberty-Eylau MS, Liberty-Eylau ISD ISD
Brandon Martindale, Director

Region 25
Region 25 Hearing: Thursday, June 8, 2017, Wylie High School
Class 3C
Honors Band, Cockrill MS, McKinney ISD
Gary Williams, Director

Wind Ensemble, Cooper JH, Wylie (Wylie) ISD ISD
Adam Powell, Director

Dowell Wind Ensemble, Dowell MS, McKinney ISD ISD
Tiffany Lisko, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - Central
Area Central Hearing:
Region 8
Region 8 Hearing: Wednesday, June 7, 2017, Westwood HS
Class 3A
Band, C.H Yoe HS, Cameron ISD ISD
Craig George, Director

Teague Band, Teague HS, Teague ISD ISD
Cari Martin, Director

Region 32
Region 32 Hearing: Thursday, June 8, 2017, Vandegrift High School
Class 3A
Florence High School Band, Florence HS, Florence ISD ISD
Thomas Pena, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - D
Area D Hearing:
Region 20
Region 20 Hearing: Monday, June 5, 2017, Duncanville HS
Class 5A
Wind Symphony, Highland Park HS, Highland Park (Dallas) ISD ISD
Reagan Brumley, Director

Waxahachie Wind Ensemble, Waxahachie HS, Waxahachie ISD
Richard Armstrong, Director

Class 3C
Highland Park Middle School Honor Band, Highland Park MS, Highland Park (Dallas) ISD
Lara Whitehouse, Director

Symphonic I Band, Kennemer MS, Duncanville ISD
Luzviminda Pascasio, Director

Class 2C
Symphonic I, Reed MS, Duncanville ISD
Michelle Hanegan, Director

Region 21
Region 21 Hearing: Tuesday, June 6, 2017, Lindale HS
Class 5A
Lindale HS Wind Ensemble, Lindale HS, Lindale ISD
Steven Moore, Director

Region 26
Region 26 Hearing: Wednesday, June 7, 2017, Westwood High School
Class 5A
Connally HS Honors Band, Connally HS, Pflugerville ISD ISD
Marcos Telles, Director

Class 3C
Wind Ensemble, Pflugerville MS, Pflugerville ISD ISD
Shauna Satrom, Director

Wind Ensemble, Pflugerville MS, Pflugerville ISD ISD
Shauna Satrom, Director

Class 2C
Forbes Honors Wind Ensemble, Forbes MS, Georgetown ISD ISD
Jackie Fullerton, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - E
Area E Hearing:
Region 12
Region 12 Hearing: Wednesday, June 7, 2017, Alamo Heights HS
Class 5A
Wind Ensemble, Alamo Heights HS, Alamo Heights ISD ISD
David Stephenson, Director

Wind Ensemble, Seguin HS, Seguin ISD ISD
Stan Mauldin, Director

Class 3C
Honor Band, Bradley MS, North East ISD ISD
Emily Gurwitz, Director

Class 2C
Honors Band, Floresville MS, Floresville ISD ISD
John Curtin, Director

Region 32
Region 32 Hearing: Thursday, June 8, 2017, Vandegrift High School
Class 5A
Honor Band, Cedar Park HS, Leander ISD ISD
Steve Wessels, Director

Wind Ensemble, Rouse HS, Leander ISD ISD
Jason Robb, Director

Class 3C
Honor Band, Canyon Ridge MS, Leander ISD ISD
Amy Allison, Director

Symphonic Band, Cedar Park MS, Leander ISD ISD
Manuel San Luis, Director

Honors Band, Henry MS, Leander ISD ISD
Robert Herrings, Director

Honors Band, Running Brushy MS, Leander ISD ISD
Van Robison, Director

Honors Band, Stiles MS, Leander ISD ISD
Darcy Potter Williams, Director

Class 2C
Wind Ensemble, West Ridge MS, Eanes ISD ISD
Susan Glover, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - F
Area F Hearing:
Region 9
Region 9 Hearing: Wednesday, June 7, 2017, Klein Oak HS Band
Class 5A
Wind Symphony, Tomball Memorial HS, Tomball ISD ISD
Andrew Easton, Director

Wind Symphony, Tomball Memorial HS, Tomball ISD ISD
Andrew Easton, Director

Willis High School Wind Ensemble, Willis HS, Willis ISD ISD
Chris Allen, Director

Class 3C
Wind Ensemble, Irons JH, Conroe ISD ISD
Joshua Gibson, Director

McCullough Junior High Wind Ensemble, McCullough JH, Conroe ISD
Susan Meyer Patterson, Director

Honor Band, Willow Wood JH, Tomball ISD ISD
Jim Shaw, Director

Wind Ensemble, York JH, Conroe ISD ISD
Amanda Brodie Pritchard, Director

Class 2C
Brabham Honor Band, Brabham MS, Willis ISD ISD
Joseph Dittfurth, Director

Honor Band, Lynn Lucas MS, Willis ISD ISD
Emily Hicks, Director

Region 10
Region 10 Hearing: Tuesday, June 6, 2017, Lumberton HS
Class 5A
Wind Ensemble, Lumberton HS, Lumberton ISD ISD
Timothy Pallone, Director

Wind Ensemble, Port Neches-Groves HS, Port Neches-Groves ISD ISD
Alex Wells, Director

Class 2C
Central Middle School Symphonic Band, Central MS, Nederland ISD
Eric Rose, Director

Central Middle School Symphonic Band, Central MS, Nederland ISD
Eric Rose, Director

Region 27
Region 27 Hearing: Tuesday, May 30, 2017, Cypress Ranch High School Bandhall
Class 3C
Symphonic Winds, Aragon MS, Cypress-Fairbanks ISD ISD
Warren Seago, Director

Symphonic Winds, Arnold MS, Cypress-Fairbanks ISD ISD
Meredith Stahl, Director

Symphonic Winds, Campbell MS, Cypress-Fairbanks ISD ISD
Christopher Patterson, Director

Region 33
Region 33 Hearing: Thursday, June 8, 2017, North Shore Senior High School
Class 5A
Porter HS Wind Ensemble, Porter HS, New Caney ISD ISD
Brian Best, Director

Class 3C
Atascocita Middle School Honor Band, Atascocita MS, Humble ISD ISD
Cameron Wolfe, Director

Creekwood Middle School Honors Band, Creekwood MS, Humble ISD ISD
Melissa Allen, Director

Lewis Middle School Symphonic Band, Lewis MS, Aldine ISD ISD
Jeff Tienor, Director

Class 2C
Symphonic Band, Woodridge Forest MS, New Caney ISD ISD
Gabriel Cancino, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - G
Area G Hearing:
Region 11
Region 11 Hearing: Thursday, June 8, 2017, TBA
Class 5A
Brackenridge High School Band, Brackenridge HS, San Antonio ISD ISD
Alfonso Alvarado, Director

Class 3C
Honor Band, Dobie JH, Schertz-Cibolo-Univ City ISD ISD
William Daniel, Director

Class 2C
McNair Wind Ensemble, McNair MS, Southwest ISD ISD
Ramsey Hanson, Director

Honors Band, Metzger MS, Judson ISD
John Robertson, Director

Region 14
Region 14 Hearing: Saturday, June 10, 2017, Laredo, Texas
Class 5A
Flour Bluff Wind Ensemble, Flour Bluff HS, Flour Bluff ISD ISD
Victor Lara, Director

Honors Wind Ensemble, Richard King HS, Corpus Christi ISD ISD
Adan Molina, Director

Wind Ensemble, Victoria East HS, Victoria ISD ISD
David Edge, Director

Class 3C
Flour Bluff JH Honors Band, Flour Bluff JH, Flour Bluff ISD ISD
David Burnett, Director

Class 2C
Clark Middle School Band, Clark MS, United ISD ISD
Gilbert Cuellar, Director

Los Obispos MS Band, Los Obispos MS, United ISD ISD
Rumaldo Belmares, Director

Region 15
Region 15 Hearing: Tuesday, June 13, 2017, Edinburg High School
Class 5A
Symphonic Winds, Roma HS, Roma ISD ISD
Dena Laurel, Director

Class 3C
Honor Band, Gray JH, Sharyland ISD ISD
Cathi Quick, Director

Honors Band, Sharyland North JH, Sharyland ISD ISD
Monica Blum, Director

Class 2C
Grulla Middle School Symphonic Band, Grulla MS, Rio Grande City CISD ISD
Gerardo Guerra, Director

Region 28
Region 28 Hearing: Thursday, June 8, 2017, Harlingen PAC
Class 5A
Mercedes Wind Ensemble, Mercedes HS, Mercedes ISD ISD
William McKinney, Director

Class 2C
Los Cuates Honor Band, Los Cuates MS, Los Fresnos CISD ISD
Criselda Marroquin-Morrell, Director

Rio Hondo Junior High Band, Rio Hondo JH, Rio Hondo ISD ISD
Pablo Mariscal, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - H
Area H Hearing:
Region 13
Region 13 Hearing: Thursday, June 8, 2017, Lamar Consolidated High School
Class 5A
Honors Band, Elkins HS, Fort Bend ISD ISD
Chad Collins, Director

Class 3C
Honor Band, Briscoe JH, Lamar CISD ISD
John Barton, Director

Honors Band, Fort Settlement MS, Fort Bend ISD ISD
Greg Countryman, Director

Honors Band, Garcia MS, Fort Bend ISD ISD
Nicole Elias, Director

Region 17
Region 17 Hearing: Tuesday, June 6, 2017, Dickinson High School
Class 5A
Wind Ensemble, Texas City HS, Texas City ISD ISD
Matthew Raines, Director

Class 3C
League City, League City MS, Clear Creek ISD ISD
Rick Brockway, Director

McAdams Honors Band, McAdams JH, Dickinson ISD ISD
John Hinojosa, Director

Symphonic Band, Westbrook IS, Clear Creek ISD ISD
Teri Brockway, Director

Class 2C
Bayside Wind Ensemble, Bayside IS, Clear Creek ISD ISD
Kyle Mapp, Director

Region 19
Region 19 Hearing: Friday, June 9, 2017, Barbers Hill HS
Class 5A
Robert E Lee Wind Ensemble, Lee HS, Goose Creek CISD ISD
Robert Poulin, Director

Class 3C
Honors Band, Berry Miller JH, Pearland ISD ISD
Chris Bennett, Director

Class 2C
Bonnette Symphonic Band, Bonnette JH, Deer Park ISD ISD
Trenton Petry, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - North
Area North Hearing:
Region 2
Region 2 Hearing: Friday, June 9, 2017, Byron Nelson High School
Class 3A
Callisburg High School Band, Callisburg HS, Callisburg ISD ISD
Odis Bonner, Director

Region 3
Region 3 Hearing: Tuesday, June 6, 2017, North Mesquite HS
Class 3A
Scurry-Rosser HS Wind Ensemble, Scurry-Rosser HS, Scurry-Rosser ISD ISD
Kenneth McSperitt, Director

Sunnyvale Symphonic Band, Sunnyvale HS, Sunnyvale ISD ISD
Mark Conaway, Director

Region 7
Region 7 Hearing: Tuesday, June 7, 2107, Olney HS
Class 3A
Breckenridge High School Band, Breckenridge HS, Breckenridge ISD ISD
Dane Richardson, Director

Region 25
Region 25 Hearing: Thursday, June 8, 2017, Wylie High School
Class 3A
Farmersville Symphonic Band, Farmersville HS, Farmersville ISD ISD
Scott Cross, Director

Gunter High School Band, Gunter HS, Gunter ISD
Thomas Bremer, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - South
Area South Hearing:
Region 11
Region 11 Hearing: Thursday, June 8, 2017, TBA
Class 3A
Wind Symphony, Jourdanton HS, Jourdanton ISD ISD
Babatunde Onibudo, Director

Area: A | B | C | D | E | F | G

AREA - West
Area West Hearing:
Region 6
Region 6 Hearing: Sunday, June 4, 2017, Permian High School
Class 3A
Clyde HS Band, Clyde HS, Clyde CISD ISD
Bruce Morgan, Director

Bronco Band, Sonora HS, Sonora ISD ISD
David Andrus, Director

Region 16
Region 16 Hearing:
Class 3A
Symphonic Band, Shallowater HS, Shallowater ISD ISD
Donald Summersgill, Director